Johann Sebastian Bach. Magnificat, BWV 243

29-07-2020

Lucas begint zijn evangelie met de aankondiging van de geboorte van Johannes aan Zacharias, de man van Elisabeth, en met de aankondiging van de geboorte van Jezus door de aartsengel Gabriel aan Maria. Maria reisde naar Elisabeth en na de begroeting volgt de volgende tekst (Lucas 1:46-55):

En Maria sprak: “Mijn hart prijst hoog de Heer. Van vreugde juicht mijn geest om God, mijn redder: daar Hij welwillend neerzag op de kleinheid zijner dienstmaagd. En zie, van heden af prijst elk geslacht mij zalig omdat Hij die machtig is aan mij zijn wonderwerken deed, en heilig is zijn Naam. Barmhartig is Hij, van geslacht tot geslacht voor hen die Hem vrezen. Hij toont de kracht van zijn arm; slaat trotsen van hart uiteen. Heersers ontneemt Hij hun troon, maar Hij verheft de geringen. Die hongeren overlaadt Hij met gaven, en rijken zendt Hij heen met lege handen. Zijn dienaar Israël heeft Hij zich aangetrokken, gedachtig zijn barmhartigheid voor eeuwig jegens Abraham en zijn geslacht, gelijk Hij had gezegd tot onze Vaderen.” Nadat Maria ongeveer drie maanden bij haar gebleven was keerde zij naar huis terug.

Deze lofzang van Maria staat ook wel bekend als het Magnificat. In 1723 was deze tekst voor Johann Sebastian Bach (1685-1750) de basis voor een werk voor koor, orkest en vijf solostemmen (2 sopranen, alt, tenor en bas). Het werk bestaat uit 12 delen. Er bestaat een variant van het Magnificat waarbij Bach vier lofzangen toevoegt ter gelegenheid van een uitvoering rond Kerstmis.

Ik vind de uitbundigheid en de mooie barokke samenzangen in dit werk precies wat de muziek van Bach voor mij zo mooi maakt.

De uitvoering is door de Nederlandse Bachvereniging o.l.v. Jos van Veldhoven.

Deze opname maakt deel uit van hun project All of Bach. Dit project heeft tot doel opnamen van alle werken van Bach vrij beschikbaar aan te bieden. Als proponent van “open” ondersteun ik dit initiatief uiteraard van harte.