Camille Saint-Saëns. Kerst oratorium, op. 12

29-12-2021

Deze week blijf ik nog even in de kerstsfeer, dit keer met een werk van de Franse componist Camille Saint-Saëns (1835-1921). Toen hij 23 jaar oud was schreef hij in twee weken tijd zijn Kerst oratorium, dat in datzelfde jaar voor het eerst werd uitgevoerd in de kerk Madeleine in Parijs. Saint-Saëns was daar de organist en dat verklaart waarom de orgel in dit werk zo’n belangrijke rol speelt. Naast het orgel is het werk geschreven voor zangsolisten, koor, strijkers en harp.

Uit de Wikipedia haal ik de volgende omschrijving van wat een oratorium is: “Een oratorium is een omvangrijk vocaal werk met een veelal geestelijke inhoud voor orkest, zangsolisten en koor, waarbij veelal een verteller de drager van de handeling wordt. In tegenstelling tot een opera heeft een oratorium geen decor en speciale kostuums en wordt er in een oratorium niet geacteerd op een scène. Als een oratorium het lijdensverhaal van Christus als onderwerp heeft, spreekt men van een passie”.

In dit werk ontbreekt de verteller. Na het openingsdeel volgt het tweede deel waarin het traditionele kerstverhaal wordt verteld, waarbij de tekst uit het evangelie van Lucas wordt gevolgd. Ook komen teksten uit Johannes, Jesaja, Klaagliederen en Psalmen. De teksten zijn in het Latijn. De delen hebben de volgende omschrijvingen (gehaald uit de beschrijving bij de opname op Youtube):

  1. Prelude In the Style of J.S. Bach
  2. Et Pastores erant; Gloria (chorus)
  3. Expectants expectavi Dominum (soprano)
  4. Domine, ego credidi (tenor, chorus)
  5. Benedictus qui venit (soprano, bass)
  6. Quare fremuerunt gentes (chorus)
  7. Tecum principium (soprano, tenor, bass)
  8. Alleluja (soprano, soprano, alto, bass)
  9. Consurge, Filia Sion (soprano, soprano, alto, bass, chorus)
  10. Tollite hostias (chorus)

Het oratorium wordt uitgevoerd door het Royal Opera Theater Orchestra o.l.v. Anders Ebt.